Skaitmeninės technologijos statybų sektoriuje

Skaitmeninės technologijos sparčiai integruojasi ir įsitvirtina visuose pramonės sektoriuose, tad statyba – ne išimtis. Čia jos pasitelkiamos visų procesų įgyvendinime, pradedant nuo idėjos pateikimo iki projekto suvaldymo ir jo užbaigimo. Didėjanti ekonomiškų, tvarių ir originalių dizaino sprendimų reikalaujančių statinių paklausa, verčia į statybos procesus pažvelgti dar atsakingiau ir produktyviau. Štai keletas naujausių skaitmeninių technologijų, padedančių optimizuoti, sutrumpinti ir efektyvinti statybos procesus.

Asociatyvi nuotrauka
Dirbtinis intelektas

Atsargiai žengdami į DI kuriamą rytojų negalime paneigti, kad jo teikiami įrankiai ir įžvalgos ženkliai prisideda prie įmonių augimo ir kokybiško produkto (paslaugos) sukūrimo per trumpiausią įmanomą laiką. Dirbtinio intelekto naudojimas statybose leidžia pakankamai tiksliai įsivertinti finansinę padėtį, kontroliuoti pinigų srautus, apskaičiuoti projekto išlaidas ir numatyti pajamų dydį. Taip pat vis plačiau naudojame DI siekiant įvertinti galimus rizikos veiksnius, kuriant statybos darbų ir darbo jėgos grafikus, sekant statybos darbų progresą, analizuojant rinką ar net projektuojant. Kaip bebūtų, nereikia užmiršti, kad dirbtinis intelektas tėra pagalbinis įrankis, kurio įžvalgos ir pateikiami sprendimo būdai priklauso nuo to, kokią informaciją mes jam suteikiame analizei ir apdorojimui.

Virtuali realybė (VR)

Kolkas mažai aptariama, tačiau neišvengiamai tampanti šių dienų aktualija – virtuali realybė (VR). Daugelis su VR esame susipažinę žaisdami tam sukurtus žaidimus, tad galbūt sunku įsivaizduoti, jog šį įrankį galime panaudoti ne tik pramogoms, bet ir darbui. Statybų sektoriuje šiandien VR vis dažniau pakeičia 3D vizualizacijas ir leidžia užsakovui ar vartotojui iš dar arčiau patirti ir pamatyti visus projekto pliusus ir trūkumus. Konkretus to pavyzdys būtų nekilnojamojo turto brokerių teikiama virtualios namų apžvalgos paslauga, kurios metu galima norimą įsigyti būstą apžiūrėti iš bet kurios pasaulio vietos. Dažnai gyvenamieji namai parduodami dar projektavimo stadijoje, todėl nenorintiems pirkti „katės maiše“ ši VR paslauga itin aktuali. Tik įsivaizduokite turėdami galimybę pasivaikščioti savo svajonių name, kuriame dar prieš jį įrengiant, galite pasirinkti viską – nuo virtuvės stalviršių iki sienų spalvos.

Virtuali realybė taip pat įsitvirtina darbų saugos srityje. Galimybė VR pagalba apmokyti darbuotojus įmonėms pasiteisina su kaupu. VR pagalba atliekami instruktažai leidžia darbininkams greičiau įsisavinti galimas rizikas ir padeda daug efektyviau bei greičiau perprasti mechanizmų valdymą. Tai didžiulė pagalba statybos įmonėms, siekiančioms sumažinti susižeidimų skaičių darbinėje aplinkoje bei norinčioms sumažinti nuostolius dėl sugadinto inventoriaus, nemokant juo tinkamai operuoti. Virtualios realybės dėka darbų saugos mokymai vienu metu gali vykti grupei žmonių, tad ženkliai sutrumpėja mokymosi procesas.

BIM

BIM (angl. Building Information Modelling) – statinio informacinis modeliavimas arba kitaip – pastato informacijos valdymo technologija. BIM yra glaudaus bendradarbiavimo reikalaujantis procesas, leidžiantis architektams, inžinieriams, nekilnojamojo turto vystytojams, rangovams ir kitiems statybos specialistams planuoti, projektuoti ir statyti statinį viename 3D modelyje realiu laiku. Šio proceso metu kuriama ir valdoma visa statinio informacija visais jo gyvavimo etapais, nuo erdvinio jo sąryšio su aplinka, geografinės informacijos, visų pastato architektūrinių, konstrukcinių ir inžinerinių sistemų sprendimų bei medžiagų kiekių ir jų kokybinių parametrų.

Reikia pabrėžti, kad statinio informacinis modeliavimas yra daug daugiau nei tik 3D vizualizacijos modelis. BIM modelį sukuria išmanieji statinio komponentai, kurie ne tik kaupia informaciją, tačiau taip pat yra geometriškai tikslūs. Pakeitus bet kurį elementą, BIM programinė įranga automatiškai atnaujina statinio projektą, kad atspindėtų šį pakeitimą. Bet kurią informacijos dalį gali keisti visos projekte dalyvaujančios pusės. Galimybė realiu laiku koreguoti ir papildyti informaciją leidžia statiniui išlikti nuosekliam ir suderintam viso statybų proceso metu. Taip pat BIM technologija suteikia galimybę planuoti bei strateguoti statybos procesų laiką, darbo grafikus, finansus ir net energinį statinio efektyvumą.

Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje taip pat turime sparčiai besiplečiantį sąrašą įmonių, kurios geba kurti skaitmeninės statybos projektų modelius ir taikyti 3D technologiją BIM. Štai jau aštuonerius metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir organizuoja kasmetinį BIM projektų konkursą. Daugiau apie šių metų BIM projektų nugalėtojus skirtingose kategorijose skaitykite ČIA.